wycena lasu

Wszystko co nie wyżej
Regulamin działu
Chcesz założyć nowy wątek ? Wyszukaj po słowach kluczowych, czy Twój problem nie został już rozwiązany.
Zakładając nowy wątek, pamiętaj aby umiejscowić go w odpowiednim dziale na forum oraz opatrzyć go tematem, który będzie odzwierciedlał istotę problemu lub streszczał przekazywaną informację.

wycena lasu

Postprzez ciacho » Pn, 6 sie 2012, 11:46

Witam. Mam kilka pytań odnośnie wyceny lasu.
1. Czy mogę wycenić tylko jedna działkę leśną jeśli nieruchomość składa się z kilku działek objętych jedną KW?
2. Rozumiem, że jak mam las w wieku rębności to nie mogę wartości drzewostanu określić wzorem W = WS • Z • P• C • U opisanym w pkt 5.8 Standardu V.6, bo jak wyczytałem służy on tylko do wyceny drzewostanu który nie osiągnął jeszcze wieku bliskorębnego?
3. W związku z powyższym muszę zastosować szacunek brakarski? Jeśli tak to ma ktoś może jakiś przykładowy operat gdzie to zostało zastosowane?
4. Jaki można podać cel wyceny jeśli nieruchomość należy do Lasów Państwowych? Dla potrzeb ustalenia ceny sprzedaży w przypadku LP chyba nie za bardzo...
Dziękuję za pomoc.

Re: wycena lasu

Postprzez monikaaa » Cz, 29 lis 2012, 23:00

Mogę się wypowiedzieć jedynie jeśli chodzi o pytanie nr 1 to też mam działkę leśną, a w KW jest 120 nieruchomości- to jest ok chyba. Poza tym mam podobny problem. Bo ja mam drzewostan w wieku bliskorębnym i nie mam pojęcia jak zastosować szacunek brakarski- zdecydowanie mnie to przerasta, ale bez problemu zrobiłabym operat ze wskaźnikami. Znalazleś odpowiedź na swoje pytania?

Postprzez ostatnibastion » Śr, 20 lut 2013, 14:41

Nie chcę zakładać nowego wątku bo moje pytanie też dotyczy wyceny lasów, także odświeżę i podłączę się do tematu.
Wyceniając grunt leśny potrzebujemy cenę 1m3 drewna, którą należy wyliczyć i właśnie z tym mam problem.
Standard mówi tak:
Cenę drewna skorygowaną o koszty pozyskania i zrywki przyjmuje się odpowiednio z rynku lokalnego lub nadleśnictwa właściwego dla miejsca położenia nieruchomości oraz nadleśnictw
sąsiednich. Cenę drewna przyjmuje się jako średnią ważoną z ostatnich 3 lat z uwzględnieniem rodzaju sortymentów sprzedawanego drewna.
No ale co jest wagą w tej średniej? Odsetek danego gatunku w stosunku do całego drzewostanu?
Poza tym jak rozumieć "z uwzględnieniem rodzaju sortymentów"? Chodzi o podział na gatunki, czy o wymiarowość (wielko, średnio, małowymiarowe?), czy może o klasę wymiar.?
Jedyny sposób jaki przychodzi mi do głowy to zrobić tak:
na swojej nieruchomości mam 4 gatunki drzew. Czyli biorę (załóżmy) trzy cenniki (każdy z innego roku). Dla każdego cennika wykonuję osobne obliczenia, czyli sprawdzam ceny każdego z gatunków (tutaj też nie do końca wiem którą cenę wziąć, wbo2? tak jak w przypadku wyceny drzewostanu?), pomniejszam je o koszty pozyskania i zrywki, następnie mnożę ceny każdego z gatunków przez procent w jakim występuje dany gatunek, sumuję i dzielę przez cztery. Trzy wyniki sumuję i dzielę przez trzy. Czy jestem chociaż blisko?
Mam nadzieję, że ktoś z was będzie mógł mi pomóc, bo ja już wysiadam przy tym :(

Administrator

Postprzez godslaw » Cz, 21 lut 2013, 23:25

Ten standard jest stary i nieaktualny. Zmienił się rynek drewna.
Głęboko niezasadne jest wskazywanie ceny drewna w sprzedaży detalicznej.
Ponad 80% sprzedaży odbywa się na portalu e-drewno lub PLD.
Znajdź tam cenę sortymentu W_STANDARD dla sosny. Jest ona wyrażona w cenach brutto loco las po zrywce, czyli zawiera już koszty pozyskania i zrywki, a więc nie trzeba dokonywać korekt ze względu na te koszty.
Z resztą wszystkie potrzebne informacje znajdziesz tutaj : Zarządzenie Nr 39 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Są raporty Lasów Państwowych dotyczące sprzedaży.
Powodzenia

kuchnia na wymiar kraków

Powrót do Pozostałe