Wycena lasu

Wszystko co nie wyżej
Regulamin działu
Chcesz założyć nowy wątek ? Wyszukaj po słowach kluczowych, czy Twój problem nie został już rozwiązany.
Zakładając nowy wątek, pamiętaj aby umiejscowić go w odpowiednim dziale na forum oraz opatrzyć go tematem, który będzie odzwierciedlał istotę problemu lub streszczał przekazywaną informację.

Wycena lasu

Postprzez mafi88 » Wt, 4 mar 2014, 00:32

Witam,
mam pytanie odnoście operatu leśnego.

1. Jakie ceny drewna przyjęliście wyceniając drzewostan techniką szczegółową (szacunek brakarski)? Z cennika detalicznego czy z portalu e-drewno? Cennik detaliczny danego nadleśnictwa ma ceny wyższe, ale z drugiej strony e-drewno to specyficzny rodzaj aukcji, a więc warunki zawierania transakcji są jednak szczególne.

2. Czy, podobnie jak ja, obliczając wartość gruntu, skorzystaliście ze średniej ceny sprzedaży drewna określonej przez nadleśnictwo? Problem polega na interpretacji wytycznych. Otóż nadleśnictwo podaje średnią cenę za 2013 rok - 184zł. Jest to średnia cena sprzedanych przez nadleśnictwo wszystkich sortymentów. Z kolei średnia cena moich sortymentów, zgodna z cennikiem, wynosiłaby około 290zł. Którą cenę wziąć pod uwagę? Skłaniam się ku pierwszej. Faktyczną wartość mojego drewna szacuję dopiero na etapie wyceny drzewostanu, a nie gruntu. Oczywiście mogę się mylić :)

Operat leśny to jednak trudna sprawa :) Mam las prywatny, jest plan urządzenia w którym opisana jest moja działka, ale po oględzinach z leśnikiem stwierdziliśmy, że plan ten ma się nijak do rzeczywistości :) Trzeba to jakoś uargumentować w operacie, umieścić wzmiankę o przeprowadzonych szczegółowych obliczeniach. Czy myślicie, że podpis leśnika w operacie byłby w tym miejscu zasadny, czy jest to w ogóle dozwolone? Jako swego rodzaju zabezpieczenie? Może w samym załączniku opisującym oględziny połączone z szacunkami brakarskimi?

Za sobą mam już większość operatów, pozostało podejście mieszane, a więc jeśli są jakieś pytania, to chętnie pomogę :)

Pozdrawiam

Re: Wycena lasu

Postprzez mac2h » Wt, 4 mar 2014, 08:00

1. Ja biorę ceny drewna netto z danego nadleśnictwa (zawsze znajdziesz w necie) po zrywce.
2. Z doświadczenia, dla potrzeb egzaminu musisz wycenić grunt metodą wskaźników szacunkowych, w rzeczywistości tak się nie robi, grunt wyceniasz jako rolę i dodajesz wartość drzewostanu.
3. Jesteś sama w stanie określić z czego składa się drzewostan (gatunek, wysokość i pierśnice), tak jak piszesz dokumentacja często się nie zgadza. Nie kombinuj do egzaminu napisz że masz S2a 5m3 buka i S4 olszy 4m3 i S2b sosny 2m3 i tyle. - pamiętaj że ma być to nieruchomość leśna, nie działka leśna lub oddział leśny.

Postprzez mafi88 » Wt, 4 mar 2014, 12:43

Dziękuję

Ad.1. Zrobiłem podobnie, z tym że w moim nadleśnictwie nie ma podanych cen dla samowyrobu, musiałem sam ją obliczyć (ze średnich stawek przetargowych).

Ad.2. Zgadzam się, że dla gruntu metoda wskaźników szacunkowych to głównie na praktyki. Ale pytanie: jaką cenę brać do obliczeń? Cenę średnią sprzedaży drewna przez odpowiednie nadleśnictwo (z uwzględnieniem rodzajów sprzedawanych sortymentów), czy średnią cenę moich sortymentów z cennika detalicznego. Moje sortymenty są bardziej wartościowe niż typowo średnie, sprzedawane w nadleśnictwie. Stąd problem. Rozporządzenie mówi "Cenę drewna przyjmuje się jako średnią ważoną z uwzględnieniem rodzaju sortymentów sprzedawanego drewna." Czyli należy je rozumieć jako średnią cenę w nadleśnictwa, bez względu na to, jakie sortymentu są na mojej działce.

Ad.3. Drzewostan określiłem z pomocą leśniczego, mam w sumie około 10 sortymentów. Zasobność grubizny w planie urządzenia mniej więcej pokrywa się ze stanem faktycznym, więc to zostawiłem. Razem z leśniczym określiliśmy jedynie procentowy udział poszczególnych sortymentów w grubiźnie określonej w planie. I z tego stosunku procentowego pozyskałem zasobność grubizny poszczególnych sortymentów.

Jeszcze jedno pytanie: jaki jest stosunek drobnicy użytkowej względem drobnicy całkowitej? Nawet leśniczy tego nie wiedział :)

Postprzez neilaaa » Śr, 19 mar 2014, 12:01

Mafi88 podzielam zdanie mac2h, nie kombinuj podejdź do tego tematu najprościej jak się da. Każdy z moich prowadzących zawsze podkreślał że im więcej kombinowania tym więcej pytań które mogą być niewygodne dla mnie na egzaminie. Poza tym już nie od jednej osoby która na egzaminie była (z różnymi efektami) słyszałam że komisja nie lubi jak ktoś "wybiega przed szereg".

kuchnia na wymiar kraków

Powrót do Pozostałe