2014

Wszystkie tematy związane z częścią testową egzaminu
Regulamin działu
Chcesz założyć nowy wątek ? Wyszukaj po słowach kluczowych, czy Twój problem nie został już rozwiązany.
Zakładając nowy wątek, pamiętaj aby umiejscowić go w odpowiednim dziale na forum oraz opatrzyć go tematem, który będzie odzwierciedlał istotę problemu lub streszczał przekazywaną informację.

Re: 2014

Postprzez SinnerX » So, 22 lut 2014, 14:36

Albo inaczej - zacznij praktyki w starym trybie! Więcej zostanie w głowie po zrobieniu 15 operatów niż po zrobieniu 6. Koszta raczej się nie zmienią :twisted:

Postprzez lesniewskaasia » So, 22 lut 2014, 15:20

czy zostaje w głowie więcej ?? z tym bym polemizowała....czasami jak pomyślę jak wyglądało moje skłądanie operatów to aż mi ręcę opadają Żeby nie znajomości w urzędach to nie miałabym materiałów na operaty. A druga sprawa operaty często się "dublują" sporządzasz kilka operatów z korygowania czy porównywania parami Muszę przyznać że dużo więcej dało do myślenia "przerobienie" zadań. No ale jestem umysłem ścisłym więc wolę rozwiązywać zadania niż wymyślać jakieś bajki w operatach ;).
MOim zdaniem długość trwania praktyk nie ma nic do rzeczy.... jeżeli ktoś chce "nauczyć" się sporządzania operatów to przy 6 spokojnie ogarnie temat ;) a wiadomo i tak wszystkiego człowiek nauczy się w praktyce czyli pracy ;)
pozdrawiam

Postprzez kkinet » So, 22 lut 2014, 17:05

Ja uważam wprost przeciwnie. 6 operatów to jest praktycznie tyle co nic. Ja robiłem 15 operatów i rzeczywiście kosztowało mnie to wiele pracy, nawet kwestia poprawek redakcyjnych zajmowała sporo czasu (jeszcze jestem przed egzaminem). Przy sporządzaniu operatów poznałem jednak wiele rzeczy, które na pewno mi się przydadzą i pozwolą uniknąć kosztowych błędów dla mnie i przyszłych klientów. Rozwiązywanie zadań również wiele daje, ale trzeba postępować wg schematu (w praktyce nie ma sytuacji zero-jedynkowych). A teraz jest taka sytuacja, że można sporządzić wycenę lasu lub roli, czyli dwa różne światy. Dwa operaty z kosztówki również wymuszały zrobienie przynajmniej jednego operatu techniką elementów scalonych. Z dochodówką również jest podobnie - z dwóch operatów pozostał jeden. Trzeba też zwrócić uwagę, że na praktyki z wyceny zapisują się osoby reprezentujące tak odległe zawody jak np. poloniści (właściwie może każdy kto skończył podyplomówkę). Inną sprawą jest to, że jeśli zakłada się że przyszyły rzeczoznawca majątkowy nie jest w stanie zrobić więcej niż 6 operatów szacunkowych na praktykę, to niech zwróci uwagę ile operatów będzie musiał wykonać aby utrzymać biuro i siebie. 6 operatów może nauczyć pewnych schematów, ale na pewno nie samodzielnej wyceny. I mówię to jako osoba, której sporządzała operaty szacunkowe przed praktyką jeszcze na studiach dziennych.

No, ale temat dotyczył egzaminu, o którym nic nie wiadomo, co jest wkurzające. Jak widzę ,dla tych co dopiero zaczęli praktykę również i wcale im się nie dziwię.

Postprzez lesniewskaasia » N, 23 lut 2014, 14:45

no w sumie po głębszym zastanowieniu masz troszku racji. Ale z perspektywy czasu jak popatrzę na swoje operaty (a wykonałam 15 ) to szczególnie na początku praktyki, gdzie nie jestem na co dzień związana z branżą bo jestem geodetą, muszę przyznać że niektórych operatów po prostu nie rozumiałam....Szczególnie chodzi mi o dochodówkę technikę dyskontowania Prowadzący może i miał wiedzę ale kompletnie nie umiał jej przekazać i cała grupa dosłownie "wymęczyła" te operaty. Jeśli chodzi o kosztówkę to uważam że żadną filozofią jest wybranie poszczególnych pozycji z katalogu (oczywiście tu też musiałam posiłkować się wiedzą osób które są na codzień w branży budowlanej) i zrobienie prostych obliczeń matematycznych. Fakt do zawodu podchodzą "różni specjaliści) - chodź z polonistą się nie spotkałam ;p a raczej są to umysły ścisłe.
Uważam że niestety ani 6 operatów ani 15 operatów nie są w stanie przygotować nas do zawodu. Może gdyby to było po 15 operatów do każdej nieruchomości i jakbyśmy pracowali na prawdziwych danych i nie musieli czasami "zmieniać danych na potrzeby operatu" to owszem byśmy byli przygotowani do zawodu. Na codzień skłądam operaty geodezyjne i po 3 latach nie mogę powiedzieć że umiem to robić na 100% bo każdy przypadek operatu jest inny i na każdym operacie uczę się czegoś nowego. uczymy sie całe życie.
Co do egz to jest po prostu śmieszne... Jest bałagan i zamieszanie i nic nikt nie wie.

Postprzez tester-rm » Cz, 27 lut 2014, 10:11

PROMOCJA!!!
tylko do jutra -66%
na Portalu http://www.p-rm.pl wszystkie testy egzaminacyjne od 2008 do 2013 r

na naszej stronie http://www.p-rm.pl uruchomiliśmy demo testów na RM.
Nie jest wymagana rejestracja oraz nie ma limitu czasowego testowania.
http://ejurist.pl/demo/

Zapraszamy
Tester

Postprzez fasolka1982 » So, 8 mar 2014, 16:50

Ta cisza mnie dobija, nadal nic nie wiadomo. Chociaż wybieram się w maju to do końca tygodnia muszę wysłać już dokumenty i teraz dylemat, będzie w maju po nowemu czy nie? Kto się jeszcze wybiera na termin majowy??

Postprzez paulina2929 » So, 8 mar 2014, 19:00

Ja i kilka moich koleżanek również wybieramy się na majowy egzamin. Też dobija mnie ta cisza. Mogłoby już wejść w życie nowe rozporządzenie, bo póki co nadal nie wiemy, jak będziemy zdawać, a już najwyższa pora, żeby wszystko stało się jasne.

Postprzez Kumy » Pn, 10 mar 2014, 19:31

paulina2929 napisał(a):Ja i kilka moich koleżanek również wybieramy się na majowy egzamin. Też dobija mnie ta cisza. Mogłoby już wejść w życie nowe rozporządzenie, bo póki co nadal nie wiemy, jak będziemy zdawać, a już najwyższa pora, żeby wszystko stało się jasne.

Rozmawiałam dzisiaj z kobietą z ministerstwa. Radziła mi abym wysłała tylko wniosek a jak już temat rozporządzenia się wyjaśni to oni i tak będą wzywać do uzupełnienia braków. Będzie więc czas na wysłanie wszystkiego i w takiej formie jaka będzie na maj wymagana.

Postprzez SinnerX » Pn, 10 mar 2014, 21:04

Generalnie uzupełnienie braków będzie się sprowadzało do złożenia wniosku na nowym formularzu :D

Postprzez paulina2929 » Wt, 11 mar 2014, 11:12

Sam wniosek, czyli rozumiem, że potwierdzenia wpłaty za egzamin nie trzeba teraz załączać i można zrobić to przy uzupełnianiu braków, tak?

Postprzez Kumy » Wt, 11 mar 2014, 11:24

paulina2929 napisał(a):Sam wniosek, czyli rozumiem, że potwierdzenia wpłaty za egzamin nie trzeba teraz załączać i można zrobić to przy uzupełnianiu braków, tak?

Powiedziała mi, że wystarczy sam wniosek (bez załączników) i płatność też można później dokonać.

Postprzez Eveque » Wt, 11 mar 2014, 11:38

Z kolei ja, przed chwilką dosłownie, dzwoniłam do Ministerstwa i Pani mówiła, żeby wszystko składać tak jak do tej pory, czyli 15 operatów, ten sam wniosek i załączniki oraz tą samą opłatę za egzamin. Powiedziała, że do momentu, gdy nowe przepisy nie będą podpisane, wszystko jest po staremu. Później będą wzywać do ewentualnych wyrównań.

Postprzez ebar » Cz, 20 mar 2014, 08:35

Dla zainteresowanych :)
Załączniki
rozporządzenie MIiR z dnia 11.03.2014 r. w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomoci.pdf
(3.21 MiB) Pobrane 149 razy

Postprzez neilaaa » N, 23 mar 2014, 22:23

Na stronie ministerstwa jest już nowy formularz w którym jest miejsce na wpisanie tylko 6 projektów operatów... czyli kwestia ile operatów wysyłamy chyba się wyjaśniła.

Postprzez Marco » Pn, 24 mar 2014, 20:44

Nareszcie mamy rozporządzenie. Nic tylko się uczyć...
Mam pytanie dla osób które już są po oblanym egzaminie: czy wnosiliście o zwrot 15 operatów? Moje cały czas są w MI ale teraz kiedy mam wysłać 6 sztuk nie wiem czy nie "sprowadzić " ich do domu i ewentualnie dopracować ;) A co jeśli wyślę sam wniosek o ponowne przystąpienie do części pisemnej-w którym miejscu napisać,że moje operaty są w MI i do egzaminu wybieram konkretne 6 szt. Resztę mi odeślą? Teoretycznie wysyłam sześć projektów operatów szacunkowych (w przypadku wyboru obrony dwóch projektów operatów szacunkowych) ale gdy wybiorę losowanie dwóch procedur wyceny nieruchomości to nie muszę wcale wysyłać operatów??
Jak to zrobiliście bądź zamierzacie zrobić?

Postprzez sandemo » Śr, 26 mar 2014, 10:26

Zadaje sobie dokładnie takie same pytania, więc jak będziesz wiedział coś więcej Marco to proszę daj mi znać tu na forum albo na prv mialam zamiar zadzwonic do ministerstwa w tej sprawie ale czekalam na nowe rozporzadzenie :)

Postprzez lesniewskaasia » Śr, 26 mar 2014, 13:09

siemka
Dostałam pismo do uzupełnienia braków i napisane jest tak abym wniosek uzupełniła m.in o:
pismo z dokonaniem wyboru trybu części ustnej egzaminu, spośród określonych w pkt.30 ust.1 rozporządzenia ( i jest przytoczony ten fragment z ustawy który podaje dwie opcje formy egzaminu ustnego) dalej dopisane jest, w przypadku wybrania pierwszego wariantu (czyli wersja z omówieniem procedur wyceny na podstawie dwóch projektów operatów) trzeba dosłać 6 projektów operatów spośród operatów tych wymienionych w rozporządzeniu. Jeżeli wybieram opcję drugą czyli omówienie wylosowanych procedur wyceny to nie trzeba dosyłać.
Druga sprawa zastanawiam się czy te pismo piszę się samodzielnie czy mają jakieś druki, ja wysyłałam stary wniosek i operatów nie dołączała. Teraz planuję dosłać 6 wybranych operatów.

Zastanawia mnie Operat 15 ze spółdzielczym własnościowym prawem, w rozporządzeniu jest jasno napisane NIERUCHOMOŚĆ JAKO PRZEDMIOT OGRANICZONEGO PRAWA RZECZOWEGO, zatem wyceniany lokal mieszkalny nie jest nieruchomością lokalową, osobiście nie ryzykowałabym wysyłanie tego operatu na egz bo od razu mogą wywalić z egzaminu.

pozdrawiam
Asia

Postprzez Monikawns » Śr, 26 mar 2014, 15:14

lesniewskaasia napisał(a):siemka
Dostałam pismo do uzupełnienia braków i napisane jest tak abym wniosek uzupełniła m.in o:
pismo z dokonaniem wyboru trybu części ustnej egzaminu, spośród określonych w pkt.30 ust.1 rozporządzenia ( i jest przytoczony ten fragment z ustawy który podaje dwie opcje formy egzaminu ustnego) dalej dopisane jest, w przypadku wybrania pierwszego wariantu (czyli wersja z omówieniem procedur wyceny na podstawie dwóch projektów operatów) trzeba dosłać 6 projektów operatów spośród operatów tych wymienionych w rozporządzeniu. Jeżeli wybieram opcję drugą czyli omówienie wylosowanych procedur wyceny to nie trzeba dosyłać.
Druga sprawa zastanawiam się czy te pismo piszę się samodzielnie czy mają jakieś druki, ja wysyłałam stary wniosek i operatów nie dołączała. Teraz planuję dosłać 6 wybranych operatów.

Zastanawia mnie Operat 15 ze spółdzielczym własnościowym prawem, w rozporządzeniu jest jasno napisane NIERUCHOMOŚĆ JAKO PRZEDMIOT OGRANICZONEGO PRAWA RZECZOWEGO, zatem wyceniany lokal mieszkalny nie jest nieruchomością lokalową, osobiście nie ryzykowałabym wysyłanie tego operatu na egz bo od razu mogą wywalić z egzaminu.

pozdrawiam
Asia

Napisałam dziś rano na forum, że dzwoniłam do MI i Pani powiedziała, że wystarczy w wordzie odpisać na pismo, nie trzeba żadnych druków...
A czemu niby SWPL nie może być, bo do końca nie rozumiem...

Postprzez Mariaa » Śr, 26 mar 2014, 16:06

nie wydaje się WAM ,że to jest w ogóle złe sformułowanie "nieruchomość jako ograniczone prawo rzeczowe"- czy takie coś występuje? chyba ktoś się "przejęzyczył"
ja nie znalazłam takie pojęcia w przepisach prawa,

Postprzez lesniewskaasia » Śr, 26 mar 2014, 17:41

Mi wydaje się że to nie jest pomyłka tylko po prostu świadome wykluczenie spółdzielczego prawa. Jak dobrze rozumiem to można wyceniać np nieruchomość gruntową, lokalową lub budynkową, będące przedmiotem służebości, użytkowania, hipoteki lub zastawu.
Operatu 15 nie mam zamiaru wysyłać żeby nie wpakować się bo uważam że wyceniany lokal mieszkalny nie jest nieruchomością.

Poprzednia stronaNastępna strona
kuchnia na wymiar kraków

Powrót do Egzamin